а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресен

пресни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3760
1. Што е неодамна направен или добиен.
Англиски: fresh Албански: i freskët, taze
Примери:
пресни јајца
пресна вода
пресен воздух
2. Што се појавил отскоро, неодамнешен.
Англиски: recent, fresh Албански: i freskët
Примери:
пресна трага во снегот
пресна рана
пресен гроб
пресни спомени
3. Нов, од неодамна.
Англиски: new Албански: i freskët, i fundit
Употреба: Разговорно
Примери:
пресен зет
4. бодар, одморен, свеж
Англиски: energetic Албански: energjik
Примери:
Со пресни сили.
5. Што е без квас, непоквасен.
Албански: i freskët, taze
Употреба: Гастрономија
Примери:
пресна погача
пресен леб
пресно млеко