а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресили

пресилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого или нешто да работи на можностите.
Албански: detyroj
Примери:
Го пресили детето.
Ја пресили машината.
2. (се пресили) Изработи повеќе од што може.
Англиски: overwork Албански: detyroj të punoj më tepër
Примери:
Се пресили на лозјето.
Изведенки
1. пресилува несв.
(се) пресилуваат
2. пресилување ср.
глаг. им.