а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресипе

пресипат; пресипи, пресипете; пресипав, пресипаа; пресипал, пресипан; (ќе) пресипев, (ќе) пресипеа; (ќе) пресипел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45428
Претури, прелее од еден сад во друг.
Примери:
Пресипи ја ракијата од бурето во шишињата.
Изведенки
1. пресипува несв.
пресипуваат
2. пресипуцање ср.
глаг. им.