а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресипнат

пресипнатиот
Вид збор: Придавка
засипнат, зарипнат
Англиски: hoarse
Примери:
Зборува со пресипнат глас.
Изведенки
1. пресипнато прил.
2. пресипнатост ж.