а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресити

преситат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54421
1. Насити прекумера.
Англиски: oversaturate Албански: ngop tepër
Примери:
Го пресити растворот.
2. Презасити со / од нешто.
Англиски: oversaturate Албански: ngop tepër
Употреба: Преносно значење
3. (се пресити) Се насити прекумера.
Англиски: oversaturate Албански: ngop tepër
Примери:
Тие се преситија од обилното јадење.
4. (се пресити) Се презасити од прекумерно уживање, угодување и сл.
Англиски: oversaturate Албански: ngop tepër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се пресити од постојаните вечерни излегувања.
Изведенки
1. преситува несв.
(се) преситуваат
2. преситување ср.
глаг. им.