а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресит

преситиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44968
Претерано наситен, презаситен.
Англиски: oversaturated
Примери:
Беше сит, пресит од расправии.
Замислено се загледа во спокојниот преситен од светложолти одблесоци простор пред нас.
Преситен рзговор.
Изведенки
преситеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК