а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресит

преситиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45195
Претерано наситен, презаситен.
Англиски: oversaturated
Примери:
Беше сит, пресит од расправии.
Замислено се загледа во спокојниот преситен од светложолти одблесоци простор пред нас.
Преситен рзговор.
Изведенки
преситеност ж.