а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресија

мн. пресии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35063
Принудување или угнетување на некого.
Англиски: pressure
Примери:
Тешко се работи под пресија.
Се врши политичка пресија врз сведоците.