а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преслика

пресликаат; пресликал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26040
1. Направи копија на слика, цртеж и сл.
Англиски: copy Албански: kopjoj
Примери:
Го преслика цртежот на ткаенината и почна да крои.
2. Во книжевно дело - даде, прикаже нешто онака, како што е во реалноста.
Англиски: reflect Албански: reflektoj
Употреба: Литература
Примери:
Авторот го преслика есенскиот пејзаж во прекрасни бои.
3. повтори, одрази
Англиски: repeat Албански: përsërit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не смее да се дозволи внатрешните пресметки да бидат пресликани на меѓународен план.
4. (се преслика) Се слика повторно, повеќе пати.
Албански: rifotografoj
Примери:
Фотографиите се замаглени и мора да се пресликаме.
Изведенки
1. пресликува несв.
(се) пресликуваат
2. пресликување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК