а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресложи

пресложат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повторно сложи, нареди поинаку.
Албански: rregulloj përsëri
Примери:
Мораше да ги пресложи алиштата, за да ги собере во куферот.
2. Во печатарството - одново сложи, набере текст.
Албански: rregulloj përsëri
Изведенки
1. пресложува несв.
пресложуваат
2. преслужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК