а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресметка

мн. пресметки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2718
1. Завршна сметка по извршена работа или по некој определен рок.
Англиски: settlement Албански: parallogari, llogaritje
Употреба: Економија
Примери:
Судот направи пресметка колку ќе чини експертизата.
Тој им направи пресметка за наплата.
2. судир, несогласување, бој
Англиски: conflict Албански: përplasje, konflikt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Физичка пресметка.
Во пресметката загинаа двајца борци.
Пресметката со неистомислениците оди дотаму што прогонуваните се прогласуваат за кодоши.