а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преснец

мн. преснеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51308
1. Вид бесквасен леб.
Албански: bukë pa farë
Употреба: Гастрономија
2. Вид пита со потпечени кори наредени една врз друга.
Албански: lloj pite
Употреба: Гастрономија
Изрази
Од просо преснец не се прави - не треба да се бара нешто за кое нема соодветни услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК