а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресоздаде

пресоздадат; пресоздај, пресоздајте; пресоздадов, пресоздадоа; пресоздал; (ќе) пресоздадев, (ќе) пресоздадеа; (ќе) пресоздадел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15863
Повторно создаде, создаде поинаку.
Англиски: recreate
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тоа се народни приказни пресоздадени на мотиви преземени од усните умотворби.
Изведенки
1. пресоздава несв.
пресоздаваат
Пример: Тоа се луѓето што треба да ги создаваат, односно пресоздаваат нашите деца, кои потоа стануваат возрасни луѓе и го чинат нашето општество.
2. пресоздавање ср.
глаг. им.