а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресоли

пресолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42251
1. Стави премногу сол во јадење или намирници.
Англиски: oversalt Албански: kripos tejmase
Употреба: Гастрономија
Примери:
Невестата го пресолила јадењето.
2. Премине граница, претера во нешто.
Англиски: exaggerate Албански: teproj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Навистина ја пресоли со шегите.
Изведенки
1. пресолува несв.
пресолуваат
2. пресолување ср.
глаг. им.