а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преспа

мн. преспи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27115
Дебел слој од снег, навеан, натрупан на едно место.
Англиски: snow drift Албански: grumbull bore
Употреба: Геологија
Примери:
Ветриштата натрупаа високи преспи снег.