а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресретне

пресретнат; пресретни, пресретнете; пресретнав, пресретнаа; пресретнал; (ќе) пресретнев, (ќе) пресретнеа; (ќе) пресретнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4865
1. Излезе, се појави спроти некого.
Англиски: encounter, intercept Албански: takoj befas, përpjek
Примери:
Голем пес ги пресретна среде дворот.
Тој ни раскажа дека на патот го пресретнале потерџии.
2. Наиде на некого или нешто, сретне.
Англиски: meet Албански: takon, përpjek dikend
Примери:
Одејќи по ридот нагоре, пресретна дрвар со натоварено магаре.
3. дочека, пречека, прими
Англиски: receive Албански: prit, pranoj
Примери:
Родителите мојата желба ја пресретнаа со строга зачуденост.
Кога стаса дома, мајка му го пресретна со плачење.
Изведенки
1. пресретнува несв.
пресретнуваат
2. пресретнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК