а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресреќен

пресреќни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5383
Многу, прекумерно среќен.
Англиски: overjoyed
Примери:
Мајка и татко ќе бидат пресреќни кога ќе имаат покрив над глава.
Изведенки
пресреќно прил.
Пример: Се чувствуваше пресреќно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК