а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престанок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4005
Крај на некакво дејство, случување.
Англиски: end
Примери:
Престанок на работниот однос.
Престанок на постоење на организацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК