а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престапи

престапат; престапил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54633
1. Стапи со чекор преку нешто (линија, праг), премине преку нешто.
Англиски: cross Албански: shkel, kapërcej
Примери:
Престапи преку прагот од вратата и тргна.
2. Стапне со нога, згазне.
Англиски: step Албански: shkel
Примери:
Долги години во селото никој не престапил.
3. Наруши, навреди нешто (закон, ред).
Англиски: disturb Албански: shkel, prish
4. Отстапи, се откаже од нешто.
Англиски: retract Албански: tërheq, largoj
Употреба: Ретко
Изведенки
1. престапува несв.
престапуваат
2. престапување ср.
глаг. им.