а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престапник

мн. престапници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19587
1. Тој што извршил престап.
Англиски: delinquent Албански: kundërvajtës, delikuent
Употреба: Правда
2. злосторник, криминалец
Англиски: criminal Албански: kriminel, keqbërës
Употреба: Правда
Примери:
Полицијата го уапси престапникот.
Изведенки
1. престапница ж.
мн. престапници
2. престапничка ж.
мн. престапнички
3. престапнички прид.
престапничкиот