а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престапништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вршење престапи како појава во општествениот живот.
Англиски: delinquency
Употреба: Правда
Примери:
Се забележува пораст на престапништво.