а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресуда

мн. пресуди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1166
1. Одлука, решение што го донесува судот по завршувањето на судскиот процес.
Англиски: sentence Албански: vendim i gjyqit, dënim, aktdënim, aktgjykim
Употреба: Правда
Примери:
праведна пресуда
ослободителна пресуда
2. Мислење, оцена по некое прашање и сл.
Англиски: judgement Албански: mendim, vendim
Примери:
Погледај ги сега другарите што од тебе чекаат пресуда.
Покажи дека си главниот, дека твојот збор е пресуда.