а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресуди

пресудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8668
1. Изрече пресуда во судска постапка.
Англиски: sentence Албански: dënoj
Употреба: Правда
Примери:
Судот пресуди во моја корист.
Судот пресуди според законот.
2. Решително се искаже, реши при постоење повеќе мислења, при двоумење.
Англиски: decide Албански: vendos
Примери:
Ние своето го кажавме, па ти пресуди што да се прави.
3. (се пресуди) Сам си донесе пресуда; си го одзеде животот.
Англиски: commit suicide Албански: u vetdënua, vetvrahem
Изведенки
1. пресудува несв.
(си) пресудуваат
2. пресудување ср.
глаг. им.