а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претегне

претегнат; претегни, претегнете; претегнав, претегнаа; претегнал; (ќе) претегнев, (ќе) претегнеа; (ќе) претегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42517
1. Цврсто, јако стегне.
Албански: shtrëngoj shumë
Примери:
Тие му ги претегнаа рацете со јажето.
2. Има поголема тежина, натежне на едната страна.
Англиски: tip over Албански: predominoj
Примери:
Товарот претегна на едната страна.
3. Покаже поголема сила, моќ, надвладее.
Англиски: prevail Албански: mbizotëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сето тоа стори кај колегите сосем да претегнат симпатиите за него.
Изведенки
1. претегнува несв.
претегнуваат
2. претегнување ср.
глаг. им.