а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претежен

претежниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 56692
Што претега, што надвладува, што е поголем по број, по важност и сл.
Англиски: predominant
Примери:
Претежниот дел од нашиот народ се занимава со земјоделство.
Изведенки
претежност ж.