а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претече

претечат; претечи, претечете; претеков, претекоа; претекол, претекле; претечев, претечеа, претечел; претечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22785
1. Престане да тече, истече до крај.
Англиски: dry up Албански: ndal rrjedhën
Примери:
Селската чешма секна, претече.
2. Се прелее, истече течност од преполнет сад или при вриење; се излие вода надвор од границите (река од корито и сл.).
Англиски: overflow Албански: derdhet
Примери:
Млекото во тенџерето претече.
3. престигне
Англиски: overtake Албански: kaloj
Употреба: Ретко
Примери:
Го извади ќесето, ама трговецот го претече.
4. притече
Англиски: reach Албански: zgjat, arrij
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. претекува несв.
претекуваат
2. претекување ср.
глаг. им.
3. претечување ср.
глаг. им.
4. претечува несв.
(се) претечуваат