а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претоварен

претоварени
Вид збор: Придавка
Ранг: 9877
1. Што е премногу, прекумерно натоварен.
Англиски: overloaded
Примери:
Претоварен камион.
2. Што е оптоварен, обременет со многу обврски, задолженија и сл.
Англиски: overloaded
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше претоварен со работа и немаше време за неа.
3. Што служи за претовар.
Употреба: Транспорт
Примери:
Претоварна станица.
Претоварен пункт.
Изведенки
претовареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК