а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претовар

мн. претовари
Вид збор: Именка, машки род
Преместување на товар од едно место на друго.
Англиски: reload
Употреба: Транспорт
Примери:
Претовар на стока од брод во камион.
На станицата се врши претовар на стока.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи