а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпазлив

претпазливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 5581
1. Што настојува да ги избегне опасностите, што внимава да не се случи нешто лошо, да не згреши и сл.
Англиски: careful
Примери:
Порано беше претпазлив, а сега отворено влегува во ризици.
Стражарите вечерва да бидат особено претпазливи.
2. Што содржи претпазување.
Англиски: cautious
Примери:
претпазливо однесување
претпазлив чекор
Изведенки
претпазливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи