а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпладневен

претпладневни
Вид збор: Придавка
Ранг: 24444
Што се случува пред пладне, што се однесува на претпладне.
Примери:
Претпладневно сонце.
Претпладневна прошетка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи