а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претплатен

претплатни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на претплата.
Албански: parapagese, parapagimi
Употреба: Економија
Примери:
Претплатна цена на книгата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи