а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпочита

претпочитаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6730
Повеќе сака да направи нешто, дава предност.
Англиски: prefer
Примери:
Претпочитам планинарање пред пливање.
Изведенки
претпочитање ср.
глаг. им.