а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претприемач

мн. претприемачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29189
Сопственик на фирма.
Англиски: entrepreneur Албански: ndërrmarrës
Употреба: Економија
Примери:
На таквите луѓе им недостига храброста на политички претприемачи.
Со договор за дело вршителот на работата (претприемач, изведувач) се обврзува да изврши определена работа.
Изведенки
претприемачки прид.
претприемачкиот
Пример: претприемачки дух
FlexiMac
 менување на македонски глаголи