а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претпријатие

мн. претпријатија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1302
Самостојна деловна организација.
Англиски: company Албански: kompani
Употреба: Економија
Примери:
Трговско претпријатие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи