а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрес

мн. претреси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8723
1. Проверка на лица и предмети по потрага на нешто украдено или илегално.
Англиски: search Албански: bastisje
Примери:
Изврши претрес на осомничените.
Со претресот ги најдоа украдените пари.
Личен претрес.
2. Разгледување на докази, изјави, сведоци на суд по одреден случај; судска расправа.
Англиски: hearing Албански: ekzaminim
Употреба: Правда
Примери:
Судењето започна со претрес по случајот.