а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претрча

претрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7075
1. Помине определено растојание со трчање.
Англиски: run Албански: vrapoj shkurt
Примери:
Претрча двесте метри за триесет секунди.
2. Престигне некого со трчање.
Англиски: overtake Албански: tejkaloj
Примери:
Ги претрча другите тркачи уште на половината на трката.
3. Отиде до некаде.
Англиски: run Албански: vrapoj shkurt
Примери:
Претрча до до родителите пред да патува.
Изведенки
1. претрчува несв.
претрчуваат
2. претрчување ср.
глаг. им.