а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претседател

мн. претседатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1001
1. избран шеф на држава
Англиски: president Српски: претседник Албански: president Бугарски: президент Грчки: πρόεδρος
Употреба: Административен термин
Примери:
Претседател на Република Македонија [извор]
Претседател на Соединетите Американски Држави [извор]
2. раководител на влада
Англиски: prime minister
Употреба: Административен термин
Примери:
Претседателот на владата
3. претседател на раководно тело
Англиски: president
Употреба: Административен термин
Примери:
претседател на комисијата
4. претседавач
Англиски: chairman
Употреба: Административен термин , Ретко
Примери:
претседател на конференцијата
Изведенки
претседателка ж.
мн. претседателки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК