а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претсметка

мн. претсметки
Вид збор: Именка, женски род
Претходна приближна пресметка со која се предвидени приходите и расходите, приближна цена на чинење.
Англиски: settlement Албански: parallogari
Употреба: Економија