а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преубав

преубави
Вид збор: Придавка
Ранг: 7559
Што е извонредно, премногу убав.
Англиски: lovely
Примери:
преубаво девојче
Изведенки
преубаво прил.
Пример: Преубаво пее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК