а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преферира

преферираат; преферирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20761
Претпочита, претпочитува, даде, дава предност некому или на нешто.
Англиски: prefer
Примери:
Ја преферира формата пред содржината.
Изведенки
преферирање ср.
глаг. им.