а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецеди

прецедат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52478
1. Исцеди течност низ цедилка.
Англиски: sift
Примери:
Прецеди ја маста дури е топла.
2. Повторно исцеди.
Англиски: sift
3. Каже нешто кратко и полугласно со лутина или со презир.
Англиски: sift
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. прецедува несв.
прецедуваат
2. прецедување ср.
глаг. им.