а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречка

(се) пречкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23116
Се препира со некого, се задева, се кара.
Англиски: quarrel Албански: grindem, zihem
Примери:
Се пречкаат од деца.
Со часови се пречкавме.
Изведенки
пречкање ср.
глаг. им.