а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречник

мн. пречници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31241
1. Права линија, правец што спојува две точки на кружната линија минувајќи низ центарот на кругот
Англиски: diameter Албански: diametër
Употреба: Математика
Примери:
Тоа дрво во своето зрело доба имало пречник од близу 19 метри.
2. Дрво што ги поврзува плазовите на санката.
Англиски: strut Албански: traversë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК