а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречука

пречукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Презакове (шајки, клинци).
Албански: rigozhdoj
Примери:
Пречукај ги шајките на штиците.
2. Повторно напише, препише текст на машина за пишување.
Англиски: retype Албански: rishtyp
Употреба: Разговорно
Примери:
Да се пречука текстот без грешки.
Изведенки
1. пречукува несв.
пречукуваат
2. пречукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи