а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прејаде

прејадат; прејади, прејадете; прејадов, прејадоа; прејал; (ќе) прејадев, (ќе) прејадеа, (ќе) прејадел; прејаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15928
1. Нахрани, даде храна во преголемо количество.
Англиски: overfeed Албански: ngopem shumë
Примери:
Тој го прејаде детето со благи работи.
Таа секогаш ги прејадува децата.
2. Јаде нешто преку заситување.
Англиски: overeat Албански: haj shumë
Примери:
Не можам повеќе, навистина сум прејаден!
Го прејаде сирењето и не сакаше повеќе да го види.
3. (се прејаде) Се најаде повеќе отколку што треба, изеде премногу.
Англиски: oversaturate Албански: ngopem shumë
Примери:
Бјагодарам, навистина се прејадов!
Детето се прејаде јаготки.
Изведенки
1. прејадува несв.
(се) прејадуваат
2. прејадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК