а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прејасен

прејасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 43302
Што е премногу јасен.
Англиски: crystal-clear
Примери:
прејасен одговор
Изведенки
прејасно прил.
Пример: Мотивот прејасно се презентира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК