а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прејудицира

прејудицираат; прејудицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32465
Однапред определува нешто, предвреме донесе заклучок за нешто.
Англиски: prejudge
Употреба: Правда
Примери:
Не треба да ги прејудицираме работите.
Изведенки
прејудицирање ср.