а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преџвака

преџвакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33628
1. Соџвака, добро изџвака.
Англиски: chew Албански: përtyp
2. Повеќе пати повтори нешто, здодее со повторување на истата тема.
Англиски: bore Албански: mërzit, bezdis
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
1. преџвакува несв.
преџвакуваат
2. преџвакување ср.
глаг. им.