а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прженица

мн. прженици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34728
пржено месо
Англиски: roasted meat Албански: mish i pjekur
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се шири мирис на прженица.