а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пржен

пржени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5695
пржи
Англиски: fried
Примери:
Се префрла во чинија за служење и се прелива врз ребренца пржени во масло со кромид.
Пржени јајца.